Urzadzenia diagnostyczne obd2

Czym jest kolposkop?

Kolposkop to coraz niezwykle ciekawe urządzenie diagnostyczne znajdujące zastosowanie podczas badań ginekologicznych. Stanowi ono wyspecjalizowanym narzędziem, które dzięki połączeniu wysokiej klasy układu optycznego ze specjalnym współosiowym oświetleniem daje możliwość dokładnego zbadania intymnych partie ciała kobiet, narażonych na zaatakowanie przez groźne schorzenia. Za pomocą kolposkopu można dojść nawet 400-krotne powiększenie obrazu.

Kolposkop dodatkowo jego zastosowanie

Kolposkop zajmuje się do kolposkopii, czyli badania powierzchni szyjki macicy wraz z kanałem, a dodatkowo pochwy i sromu w projekcie wykrycia zmian, jakie mogłyby świadczyć o przedklinicznych postaciach raka szyjki macicy. Wymienia się, że dokładność diagnozy wykonanej przez kolposkop wynosi od 79 do niemal 97%, w zależności od jego modelu.

Jak wskazuje badanie kolposkopowe?

Kolposkopia jest bezbolesnym badaniem przeprowadzanym gdy pacjentka siedzi na fotelu ginekologicznym. Na samym początku badania lekarz zakłada pacjentce specjalny wziernik samotrzymający, który umożliwia uwidocznienie pochwowej części szyjki macicy. Po jego zamocowaniu, do pochwy dostarczany jest wziernik o przezroczystych ścianach, za pomocą którego uważa się ściany pochwy i powierzchnię szyjki macicy w dobrym powiększeniu, przy intensywnym oświetleniu. Kolposkop za pomocą kamery umożliwia rejestrowanie doświadczenia i zauważanie go na specjalnym ekranie, a ponadto pisanie i drukowanie dla pacjentki, kiedy także do końców przygotowania dokumentacji medycznej i postawienia diagnozy.